informácie +421905647954 / info@oreado.com
 

Ninské liečivé blato - poloostrov Nin, Zadarská riviéra, Chorvátsko

Ninské liečivé blato - poloostrov Nin, Zadarská riviéra, Chorvátsko

Kategória: Tip na výlet
Celková kapacita lôžok vrátane prísteliek:

Lokalita: Ninský poloostrov, Ninská zátoka, Zadarská riviéra

Prístupnosť: voľne v teréne, bez poplatku. Jediný poplatok na mieste je parkovné. Lokalita sa nachádza asi 10 km od letoviska Zaton a 14 km od Zadaru smerom k ostrovu Vir.

Indikácie: psoriáza, akné, atopický exém, iné kožné ochorenia

Mestečko Nin pri Zadare okrem početných kultúrno historickych pamiatok ponúka svojim hosťom aj možnosť zdravotnej turistiky. Neďaleko mestečka Nin na Ninskom poloostrove pri Zadare sa totiž nachádza Ninske lagúna, ktorá je najväčším náleziskom liečivého bahna v Európe. Kvôli nemu bol vymyslený projekt "Ninske bahno", ktorý stál šesťdesiat miliónov euro. Projekt počítal s turistickou, rekreačno a ozdravnou ponukou a okrem iného by tu mal vyrásť štvorhviezdičkový hotel, apartmánová osada, športové ihriská a kurty, golfové ihrisko, wellness centrum, liečebňa a kongresové centrum. Je naplánovaný aj osobitný systém kontroly a ochrany pri jeho stavbe, pretože len v prvej fáze je nutné pri kaskádovité výstavbe objektu odstrániť okolo 300 000 kubických metrov piesku. Ninske liečivé bahno sa už od rímskych čias používa na liečenie rôznych reumatických, kožných chorôb a chorôb chrbtice. Pod odborným dohľadom lekárov zo zadarskej nemocnice sa touto terapiou lieči v Ninske lagúne početní pacienti zo všetkých krajov Chorvátska.

Liečivé bahno v mestečku Nin pri Zadare

Nin leží asi štrnásť kilometrov od Zadaru. Vyrástol na malom ostrovčeku, na piesčitej náplavke, dlhej asi 500 metrov, siahajúce do výšky štyroch metrov nad morom. Príhodná poloha a úrodná pôda okolitého kraja umožnila už v dávnych dobách vznik tohto mestečka, ktoré sa stalo kultúrnym a politickým stredom celého kraja. Pôvodná osada na dnešnom ostrovčeku vyrástla na začiatku doby železnej, teda približne pred tromi tisíckami rokov. Založil ju kmeň Liburnov. Ešte staršie osídlenia, pochádzajúce z mladšej doby kamennej, sa nachádzalo mimo ostrovčeka a podľa vykopávok pochádzalo asi z doby piatich tisíc rokov pred naším letopočtom.
Názov mestečka Nin pochádza z liburnského (a neskôr rímskeho) slová Aenona, ktoré by mohlo mať aj starší pôvod, pretože zmienky o tejto osade existujú v gréckych prameňoch už od štvrtého storočia pred naším letopočtom.

Nin je tiež najstarším chorvátskym kráľovským mestom a kolískou chorvátskej kultúry. Mimoriadne zachovalé kultúrne pamiatky, zvlášť široko ďaleko známe starochorvátske kostolíky z 9. a 12. storočia, sú jedinečnými stavebnými pamiatkami v Chorvátsku aj v širšej oblasti Stredomoria. Po príchode do Ninu si každý návštevník všimne jedného z jeho symbolov - známeho kostolíka sv. Mikuláša (sv. Nikolu) zo 12. storočia.

Prístupnosť pre osoby na invalidnom vozíku:

Návštevu Ninského bahna odporúčame v každom prípade s doprovodom. Prístup od parkoviska je riešen schodmi, ktoré sa však dajú obísť po neupravenom teréne. Ďalší pohyb v lokalite je po upravených drevených mólach, ktoré vedú k plážam s bahnom. Vzhľadom na rozsiahlosť lokality sú niektoré s drevených chodníkov staršieho dáta výroby a sú užšie, pre celkový efekt liečivého ninského bahna sú existujúce nové chodníky postačujúce k preprave k plážam k bahnu a absolvovaniu liečebnej procedúry. Na mieste sa nachádza aj toaleta pre vozíčkárov, kľúč je v správe organizácie parkoviska.

 

 

Zariadenia v blýzkosti: 

HR-Zadar-Zaton 007 A/pre 6 osôb

ZĽAVA 50,- € DO 30.4.2019

520,00 €

HR-Zadar 0100 /pre 8 osôb

ZĽAVA 50,- € DO 30.4.2019

1 500,00 €

HR-Zadar 009 /pre 3 osoby

ZĽAVA 50,- € DO 30.4.2019

523,00 €